Gatunki stali zbrojeniowej

Funkcja stali zbrojeniowej

Stal zbrojeniowa jest używana przy większości konstrukcji budowlanych. Stosuje się ją zarówno do wykonywania całych konstrukcji żelbetowych, jak i przy poszczególnych elementach, np. ławach fundamentowych czy nadprożach. Dzięki używaniu stali zbrojeniowej konstrukcja obiektu budowlanego może zyskać odpowiednie parametry wytrzymałościowe. Zbrojenie nie tylko poprawia właściwości betonu, ale wręcz warunkuje możliwość jego użycia przy niektórych konstrukcjach. Sprawdźmy, dlaczego stal zbrojeniowa jest tak ważna i jakie są jej gatunki.

Funkcja stali zbrojeniowej

Podstawowym zadaniem stali zbrojeniowej jest zwiększenie wytrzymałości betonu. Beton ma niezwykle wysoką odporność na ściskanie, dlatego jest w stanie wytrzymać napór dużej masy. Niestety jego parametry wytrzymałości na rozciąganie nie są zbyt wysokie. Tymczasem w przypadku elementów o dużej powierzchni czy długości ta cecha ma decydujące znaczenie. Obecność stali, która dobrze znosi rozciąganie sprawia, że struktura żelbetowa bardzo dobrze radzi sobie ze wszystkimi obciążeniami.

Stal zbrojeniowa jest umieszczana w konstrukcji żelbetowej w postaci struktury przestrzennej wykonanej z połączonych ze sobą prętów stalowych. W zależności od wymagań projektu mogą to być pręty gładkie lub żebrowane, czyli wyposażone w specjalne symetryczne zgrubienia. Żebrowanie prętów zbrojeniowych zdecydowanie poprawia tarcie między nimi a betonem, zapewniając lepsze połączenie i sprawniejsze przenoszenie obciążeń. Wszystkie elementy zbrojeniowe musza być wykonane z elementów o odpowiedniej charakterystyce.

Charakterystyka stali zbrojeniowej

Tradycyjnie stal zbrojeniowa była określana przez gatunek użytej stali, który charakteryzował jego skład i właściwości. Podawana była również jedna z pięciu klas stali od A-0 do AIIIN. Wraz ze zmianą przepisów i przyjęciu tzw. euro kodu-2 zmianie uległy wszystkie stosowane oznaczenia. Parametrem, który dziś decyduje o charakterystyce stali jest jej ciągliwość. Na jej podstawie stal może być zaliczona do jednej z klas: A, B lub C, najwyższej. Podawana jest również granica plastyczności, czyli naprężenie, którego przekroczenie spowoduje trwałe odkształcenie stali. W niektórych przypadkach ważna jest też spajalność, czyli możliwość łączenia elementów przy pomocy zgrzewania lub spawania.

Produkowane dziś wyroby należą do jednego z kilku możliwych gatunków, które można rozpoznać po charakterystycznym układzie żeber. Produkowane są m.in. stale B500SP, B500B, B500A. Każdy pręt ma oznaczony numer kodowy producenta, a także informację o certyfikacji.