Blachy zimno i gorącowalcowane. Porównanie

gorącowalcowane

Blachy są popularnymi materiałami wykorzystywanymi przy wielu pracach konstrukcyjnych czy też produkcyjnych. Znajdują zastosowanie przede wszystkim w przemyśle budowniczym i mechanicznym. Dzielą się na blachy zimnowalcowane i gorącowalcowane. Jakie są różnice pomiędzy nimi?

Blachy gorącowalcowane

Na etapie produkcji blachy gorącowalcowane wymagają mniejszego nakładu energetycznego niż zimnowalcowane. Zaletą blach gorącowalcowanych jest duża wytrzymałość przy jednoczesnej małej grubości. Należy jednak przy tym zaznaczyć, że blachy zimnowalcowane są cieńsze niż gorącowalcowane. Posiadają one również właściwości spawalnicze, które można wykorzystać przy przeróbkach. W dalszej obróbce są łatwe w użyciu. Stosuje się je również w przemyśle okrętowym oraz jako element kontenerów.

Blachy zimnowalcowane

Jednolita struktura blach zimnowalcowanych sprawia, że są one estetyczne, możliwe jest również ich wypolerowanie i wyszlifowanie zupełnie na gładko. Blachy zimnowalcowane są bardziej wytrzymałe na rozciąganie. Charakteryzują się plastycznością i jednocześnie trwałością. Są one również cieńsze niż blachy gorącowalcowane. Zastosowanie znajdują najczęściej w przemyśle samochodowym.

Blachy zimno i gorącowalcowane stosuje się w różnych gałęziach przemysłu, ze względu na to, iż wykazują one inne właściwości. Nie da się zatem jednoznacznie stwierdzić, które z nich posiadają więcej zalet – będzie to zależne od danej sytuacji. W przypadku konstrukcji urządzeń i pojazdów, w której ważna jest estetyka i jakość wykonania, przewagę zyskują blachy zimnowalcowane, które cechują się estetyką i elastycznością umożliwiającą większe jej kształtowanie. Natomiast blachy gorącowalcowane przydawać się będą zwłaszcza w przypadku konieczności dalszych obróbek z udziałem spawania różnych części.